AdminPTA | Odsłony: 1636
Obraz choroby
w pismach astrologicznych Abrahama ibn Ezry


prof. dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka

Wykład online, środa, 22 lutego 2023, godz. 19:00

Zapraszamy na wykład prof. Sylwii Konarskiej Zimnickiej „Obraz choroby w pismach astrologicznych Abrahama ibn Ezry”.
Abraham ibn Ezra był dwunastowiecznym poetą, gramatykiem, egzegetą biblijnym, filozofem, astronomem, astrologiem i lekarzem. Mieszkał w Hiszpanii do 1140 r., a następnie opuścił ją na czas rozległej wędrówki po Afryce Północnej i Europie. To właśnie w tym ostatnim okresie powstała większość jego utworów. Wędrówki zmusiły go do pisania zarówno po hebrajsku, jak i po łacinie, co być może uratowało jego dzieła od zapomnienia. Jednym z najważniejszych był Liber principium sapientiae. Było to kompendium wiedzy astrologicznej, w którym ważną rolę odgrywały zagadnienia medyczne. Traktat ten opierał się na aktualnym stanie wiedzy zaczerpniętej z prac starożytnych i arabskich uczonych. Ponieważ prace Abrahama Ibn Ezry były szeroko kopiowane i tłumaczone na języki europejskie, pomogły szerzyć wiedzę arabską i nową hebrajską literaturę astrologiczną w całej Europie.
DR HAB. SYLWIA KONARSKA-ZIMNICKA – profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kierunki badawcze: historia nauki średniowiecznej i wczesnonowożytnej (astronomia, astrologia, medycyna, ziołolecznictwo), historia kultury średniowiecznej i wczesnonowożytnej, edytorstwo źródeł historycznych.
Wykład odbywa się przez Internet na platformie Myconference. Osoby chcące wziąć udział mogą wejść na podany niżej link, aby się zarejestrować lub od razu zalogować, ale NIE WCZEŚNIEJ NIŻ W DNIU WYKŁADU.

Link do wykładu: https://qo.mywebinar.com/excq-nwzt-kjvq-sdwp

Wykład jest nieodpłatny.

Termin: środa, 22 lutego 2023, godz. 19:00 (do 20:00)

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator: Polskie Towarzystwo Astrologiczne, tel. 661 232 597

 
Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top