AdminPTA | Odsłony: 1157
Albumasar i jego „Kwiatki astrologii”
prof. dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka


Wykład online, czwartek, 8 października 2020, godz. 19:00

Zapraszamy na wykład „Albumasar i jego »Kwiatki astrologii«”, który wygłosi prof. dr hab. Sylwia Konarska-Zimnicka, współautorka polskiego przekładu i opracowania łacińskiego dzieła „Flores astrologie”, które było jednym z najpopularniejszych pism astrologicznych średniowiecza i renesansu.
Edycję krytyczną dzieła (Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) oparto na najstarszym inkunabule z roku 1488, a podstawę wydania stanowi egzemplarz przechowywany w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Książka zawiera obszerne wprowadzenie w życie i twórczość Albumasara, tekst łaciński traktatu, przekład polski wraz z objaśnieniami, podsumowanie streszczające najważniejsze zagadnienia astrologiczne (pióra Piotra Piotrowskiego), słownik pojęć i terminów astrologicznych występujących we „Flores…” oraz bibliografię.

Przedmiotem wykładu jest nie tylko przypomnienie sylwetki słynnego astrologa perskiego, który żył w latach 787-886, lecz także wyszczególnienie jego doktryn astrologicznych zawartych we „Flores…”, które dotyczą przede wszystkim astrologii mundalnej, ale także medycznej, urodzeniowej oraz fascynującego wykładu na temat gwiazd stałych. Niniejsze polskojęzyczne tłumaczenie „Flores astrologie” stanowi cenne źródło dla historyków, historyków nauki, ponadto dla badaczy historii kultury życia codziennego w średniowieczu, jak również dla kulturoznawców, badaczy kultury islamskiej i filozofów przyrody.

Wykład prowadzony wspólnie z dr. Piotrem Piotrowskim.

Wykład odbywa się przez internet na platformie mywebinar. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie swojego adresu e-mail, który będzie potrzebny do zalogowania się na stronie webinarium. Prosimy o kontakt na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wykład jest bezpłatny.

Termin: czwartek, 8 października 2020, godz. 19:00 (do 20:00)

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizator: Polskie Towarzystwo Astrologiczne, tel. 661 232 597

 
Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top