AdminPTA | Odsłony: 2935

 

Wykład antropologa kultury Jakuba Kamińskiego
„O astrologii w Hermetycznym Zakonie Złotego Brzasku”

 sobota, 13 lutego 2016, godz. 13:00

 

W 1888 roku z inspiracji trzech wolnomularzy: W. W. Westcotta, W. R. Woodmana i S. L. MacGregora Mathersa powstała w Londynie pierwsza świątynia Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku – Świątynia Izydy-Uranii. Głównym celem tej grupy o charakterze tajnego bractwa zakonnego było dążenie adeptów do Światła. System wtajemniczeń prowadzących do niego opierał się na kabalistycznym Drzewie Życia, a w zawiłej drodze, jaką podejmowali członkowie zakonu, pomagała nauczana tam wiedza z zakresu dywinacji, kabały, podróży astralnych, czy medytacji.

Bardzo istotna w Złotym Brzasku była również astrologia. Już od neofitów wymagano znajomości symboliki zodiaku i żywiołów. Na wyższych stopniach wiedza ta wykorzystywana była w dwóch działach astrologii praktykowanych w zakonie: astrologii urodzeniowej i horarnej. „Sztuka królewska” wymagana była również w bardziej zaawansowanych praktykach magicznych, które również zostaną przybliżone na wykładzie. Na koniec przyjrzymy się jak do astrologii odnosili się wybitni członkowie Złotego Brzasku – A. Crowley i W. B. Yeats.

 

JAKUB KAMIŃSKI - antropolog kultury, od kilku lat związany z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (dział edukacji). Amatorsko zajmuje się historią i teorią zachodniego okultyzmu. Ostatnio pochłaniają go dzieje tarota i miejsce astrologii w kulturze.

 

Termin: sobota, 13 lutego 2016 roku, godz. 13:00

Miejsce: Warszawa, ul. Zielna 39 (budynek PAST, IV p.)

Członkowie PTA wstęp wolny. Pozostałe osoby – 20 zł na cele statutowe (opłata przed wykładem).

Na miejscu można wypełnić deklarację członkowską i przystąpić do Polskiego Towarzystwa Astrologicznego.

 

Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top