AdminPTA | Odsłony: 3340

18 XI 2013 – „Siedem postaci wiecznej natury Boehmego w powiązaniu z sekwencją planet”

 wykład Światosława F. Nowickiego

 

Zapraszamy na wykład Światosława F. Nowickiego pt. „Siedem postaci wiecznej natury Boehmego w powiązaniu z sekwencją planet”.

Wykład związany jest z ukazaniem się książki Jakuba Boehmego „Sześć punktów teozoficznych”, dzieła w przekładzie Światosława F. Nowickiego, opatrzonego obszernym wstępem tłumacza, wydanego w październiku 2013 roku w serii Biblioteka Klasyków Filozofii (PWN).

Jakub Boehme (1575-1624) był niemieckim mistykiem, gnostykiem i filozofem przyrody. Mimo iż nie miał formalnego wykształcenia, zdobył gruntowną wiedzę z zakresu alchemii, astrologii, kabały, mistyki średniowiecznej (w szczególności Mistrza Eckharta), hermetyzmu oraz renesansowej filozofii przyrody. Wpływ na poglądy tego myśliciela miały również pisma Paracelsusa, Weigla i Schwenckfelda. Uważa się, że uniwersalistyczna mistyka Boehmego stanowiła pomost łączący mistykę Wschodu i Zachodu i wywarła wpływ na takich filozofów, jak Feuerbach, Hegel czy Schelling. Boehme stworzył także własną koncepcję kosmogonii i kosmologii, w tym doktrynę korespondencji siedmiu jakości w połączeniu z symboliką planet i jakości humoralnych.

 

ŚWIATOSŁAW F. NOWICKI – ur. 1947, syn prof. filozofii, Andrzeja Nowickiego. Absolwent Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1969-1981 wykładał filozofię na różnych warszawskich uczelniach. Tłumacz, znawca i komentator filozofii Hegla. Członek Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Pracuje głównie dla Biblioteki Klasyków Filozofii Wydawnictwa Naukowego PWN. Ma w dorobku m.in. przekład „Encyklopedii nauk filozoficznych Hegla” i trzytomowych „Wykładów z historii filozofii” tegoż filozofa. Od 1984 roku zajmuje się również astrologią – głównie w aspekcie teoretycznym. Opublikował wspólnie z Wojciechem Jóźwiakiem książkę astrologiczna, pt. „Cykle zodiaku”. Od 1990 roku współpracuje wielorako z Jerzym Prokopiukiem. Prowadzi własne badania teoretyczne na temat harmonii sfer niebieskich. Od 1994 roku utrzymuje robocze kontakty z kilkoma osobami praktykującymi na polskim gruncie channeling. Członek zespołu redakcyjnego czasopisma „Gnosis”. Od 16 października 2000 przewodniczący Klubu GNOSIS.

Strona: http://www.tarotapokalipsy.com/pl/.

 

Termin: poniedziałek, 18 listopada 2013 roku, godz. 18:00

Miejsce: Warszawa, ul. Zielna 39 (budynek PAST, IV p.)

Członkowie PTA wstęp wolny. Pozostałe osoby – 20 zł na cele statutowe (opłata przed wykładem).

Na miejscu można wypełnić deklarację członkowską i przystąpić do Polskiego Towarzystwa Astrologicznego.

Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top