Margot Graham | Odsłony: 4662

Żegnaj gwałtowny Tygrysie, teraz Kot obejmuje władzę. Potrzebujemy odpoczynku, ale czy będzie to rok spokojny? Metal, żywioł roku, jest w dysharmonii z Drzewem, naturalnym żywiołem Kota. Drzewo wiąże się ze środowiskiem naturalnym, wiosną, młodością i nowymi energiami. Młodzi ludzie przystąpią do działania, będą domagać się zmian na dużą skalę. Ale Kot jest delikatnym Drzewem Yin i w zestawieniu z Metalem narażone jest na ataki i uszkodzenia!

Rok   Metalowego  Kota 
(3 lutego 2011 – 22 stycznia 2012)

 

W chińskim kalendarzu rok Kota następuje po roku Tygrysa - po roku gwałtownym potrzebujemy odpoczynku. Można by więc oczekiwać, że będzie to rok spokojniejszy niż poprzedni, który z nawiązką spełnił najgorsze przewidywania. Lecz nadal żywioł roku, czyli Metal, jest w dysharmonii z Drzewem, naturalnym żywiołem znaku Kota, podobnie jak to było w minionym roku Metalowego Tygrysa. Różnica polega na tym, że poprzednio był to Metal Yang (aktywny, męski), a obecnie działa Metal Yin (o tendencji żeńskiej, bardziej pasywnej).  On także jest niszczącą bronią, zawsze sprawdza się zasada, że twardy jak stal Metal niszczy delikatne Drzewo. Atmosfera tego roku, choć pozornie spokojniejsza, podminowana będzie wewnętrznym konfliktem i napięciem.  Metal Yin potrafi działać podstępnie, z zaskoczenia i nawet jeszcze bardziej drastycznie niż jawna i spektakularna agresywność Metalu Yang.

Żywioł Drzewa związany jest z wiosną, budzeniem się nowych energii, środowiskiem naturalnym i młodością. Można oczekiwać, że młodzi ludzie przebudzą się do działania, wystąpią z nowymi ideami, będą domagać się zmian i reform na dużą skalę. Kot jest delikatnym Drzewem, które w zestawieniu z Metalem narażone jest na ataki i uszkodzenia. Wynika z tego, że podobnie jak w poprzednim roku możemy się spodziewać katastrof ekologicznych, powodzi i pożarów lasów, wypadków komunikacyjnych i dalszej degradacji środowiska naturalnego.

Gdy chodzi o zdrowie, Metal „rządzi” układem oddechowym, a jego konflikt z Drzewem zapowiada pogorszenie jakości powietrza, co grozi alergiami i nasileniem się chorób gardła i płuc. Drzewo z kolei wiąże się z wątrobą, a więc w tym roku powinniśmy nie narażać tego organu na przeciążenia. Ważną sprawą jest profilaktyka, prowadzenie zdrowego trybu życia i wzmacnianie odporności. A w skali globalnej coraz pilniejsze staje się ograniczenie zatruwania środowiska i, w dosłownym sensie, ratowanie biosfery Ziemi.

Są i pozytywne wpływy Kota: będzie to rok pomyślny dla zacieśniania więzów rodzinnych oraz dla rozkwitu takich dziedzin jak muzyka, przemysł rozrywkowy i kosmetyczny. A Metal Yin  wspiera rozwój telekomunikacji  i informatyki.

 

Poprzednie lata KOTA

Przypomnijmy, co zdarzyło się w innych jego latach, a przede wszystkim sześćdziesiąt lat temu, w analogicznym roku Metalowego Kota.

W 1951 roku zimna wojna między blokiem wschodnim (czyli ZSRR, ChRL i państwami demokracji ludowej) a blokiem zachodnim (NATO) przerodziła się w ekstremalne zagrożenie. Oba wrogie obozy posiadały już broń atomową. Na Dalekim Wschodzie groziło jej użycie, ale na szczęście konflikt został zażegnany.  A było tak: w  poprzednim (1950) roku Metalowego Tygrysa komunistyczna Korea Płn., popierana przez ZSRR i ChRL, zaatakowała Koreę Płd., odnosząc tryumfalne zwycięstwa. Przed ostatecznym unicestwieniem Koreę Płd. uratowała interwencja amerykańska. Rozpoczęła się na początku 1951 roku, gdy głównodowodzący siłami Południa gen. Mac Arthur ostro przystąpił do ataku. W marcu po zaciętych walkach odbita została stolica Korei Płd., Seul, i wojska amerykańskie przekroczyły 38. równoleżnik. Gen. Mac Arthur, chcąc iść za ciosem, opowiadał się za szybkim użyciem broni atomowej przeciwko Chinom, by całkowicie pokonać siły komunistyczne i by Czang-Kai-Szek odzyskał władzę. Innego zdania był prezydent USA Harry Truman, który dążył do porozumienia i negocjacji pokojowych. Zgromadzenie Ogólne ONZ  poparło go w tym, potępiając interwencję chińską, zalecając przerwanie walk i przywrócenie granicy między obiema Koreami na 38. równoleżniku. Gen. Mac Arthur został przez prezydenta Trumana zdymisjonowany, co wywołało wybuch oburzenia w społeczeństwie amerykańskim. Żądano nawet postawienia Trumana w stan oskarżenia, a powracającego do Ameryki Mac Arthura witano jak bohatera. To niesłychane zamieszanie ucichło po paru tygodniach, pokój na Dalekim Wschodzie został przywrócony, świat jednak  otarł się o konflikt nuklearny o globalnym zasięgu.

Przypomnijmy także, że w 1939 roku, który był rokiem Ziemnego Kota, wybuchła II wojna światowa. W wyniku hekatomby spowodowanej przez Hitlera i Stalina ludzkość poniosła miliony ofiar i doświadczyła niewyobrażalnych  cierpień. Zakończenie wojny nastąpiło w 1945, w roku Drewnianego Koguta. Kogut jest opozycjonistą Kota!

W kolejnym roku Kota, tym razem Wodnego (1963), także ma miejsce bulwersujące cały świat wydarzenie. John F. Kennedy (Ognisty Wąż) ponownie kandyduje na stanowisko prezydenta USA. W ramach kampanii wyborczej 22.11.1963 przybywa wraz z żoną do Dallas, stolicy Teksasu. Kawalkada samochodów jedzie głównymi ulicami miasta do ratusza. Prezydent z żoną i gubernatorem Teksasu w otwartej limuzynie witają zgromadzone tłumy. Jest to ryzykowne, gdyż jego antyrasistowska i liberalna polityka ma wielu przeciwników w tym konserwatywnym, prawicowym stanie. Padają strzały, prezydent trafiony w głowę umiera. Domniemany zamachowiec Lee Harvey Oswald zostaje zatrzymany, lecz w trzy dni później ginie w siedzibie policji zastrzelony przez aferzystę i przestępcę Jacka Ruby’ego. Ten z kolei wkrótce umiera w więzieniu na atak serca. Większość świadków tych wydarzeń ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozostaje wiele niedomówień, opinia publiczna jest w szoku. Te dramatyczne wypadki zmieniły kierunek i rozkład sił w polityce międzynarodowej, w USA prezydenturę objął dotychczasowy wiceprezydent Lyndon B. Johnson, reprezentant konserwatywnych stanów południowych. A więc, mimo że Kot jest pacyfistą, jego lata nie zawsze są spokojne! A jaka sytuacja jest teraz?

Najbardziej palącą sprawą są wydarzenia rozgrywające się na naszych oczach na Bliskim Wschodzie. 14.01.2011 wybuchła rewolucja w Tunezji, prezydent Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju. 25.01 rozpoczęły się masowe protesty w Egipcie. Miliony ludzi w Kairze, popierając zmiany w Tunezji,  domagają się ustąpienia prezydenta Mubaraka, oskarżanego o korupcję i doprowadzenie kraju do zapaści ekonomicznej. Pomimo brutalnych represji policji i wojska (wielu zabitych, rannych, masowe aresztowania), akcja rozprzestrzenia się na inne miasta i kraje regionu. Protestujący zablokowali Kanał Sueski, statki amerykańskie wpłynęły na Morze Czerwone, co świadczy o poważnym zaniepokojeniu i zaangażowaniu USA w dalszy rozwój wypadków. Fala oburzenia wzmaga się, dotarła do Algierii, Jemenu, Jordanii, Libii i Bahrajnu. Wszędzie główną przyczyną protestów jest nędza, niedożywienie, głód i bezrobocie – zapaść ekonomiczna, do której doprowadziły skorumpowane rządy. Ale przede wszystkim wyczerpała się cierpliwość milionów zniewolonych ludzi, dość już mają dyktatury tyranów panujących w tych krajach od dziesiątków lat. Motorem protestów są wykształceni i nowocześnie myślący młodzi ludzie, którzy obecnie nie widzą perspektyw na poprawę własnej sytuacji i na podniesienie poziomu życia swych ziomków.

Jak napisał Lew Trocki „rewolucja jest niemożliwa tak długo, dopóki nie staje się nieunikniona”. Wybuchła więc „arabska wiosna ludów”, proces o historycznym znaczeniu, który może zmienić globalny układ sił między bogatymi krajami Północy a biednymi rejonami Południa. Sytuacja na Bliskim Wschodzie rozwija się…

Ostatnio także zaczął się zaostrzać od dawna napięty antagonizm na Półwyspie Koreańskim. W poprzednim roku Metalowego Tygrysa (2010) siły Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zatopiły statek Korei Płd., zabijając wielu marynarzy i ostrzelały jej wyspę na Morzu Żółtym, gdzie śmierć poniosły osoby cywilne. To pierwszy od 60 lat tak poważny przypadek zaostrzenia konfliktu między tymi krajami. W odpowiedzi Korea Płd. przeprowadziła największe w swej historii ćwiczenia wojskowe w bliskiej odległości od strefy zdemilitaryzowanej (38. równoleżnik) dzielącej te kraje. A prezydent Korei Płd. Li-Mung-bak zagroził Korei Płn. bezlitosnym atakiem za każdy następny akt agresji. Północ zareagowała wściekłym oświadczeniem:

Rewolucyjne siły zbrojne Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej szykują się do świętej wojny o sprawiedliwość w duchu koreańskim opartej na nuklearnej sile odstraszania. Mogą to zrobić w każdej chwili, gdy okaże się, że trzeba powstrzymać pchającego do wojny wroga – powiedział Kim Jong-chun, minister obrony KRL-D.

Napięcie trwa, zdaniem ekspertów to wciąż tylko pogróżki, ale sytuacja może  okazać się niebezpieczna. Miejmy jednak nadzieję, że podobnie jak sześćdziesiąt lat temu,  ten zapalny konflikt uda się dyplomatycznie ugasić.Czego poza tym możemy się spodziewać?

Ogólnie w polityce nastąpi wzmocnienie tendencji konserwatywnych, totalitarne władze i rządy będą twardo broniły swoich pozycji. W takich krajach jak Chiny, Iran i Birma trudno liczyć na złagodzenie dotychczasowego kursu i większy liberalizm. Może też nastąpić nasilenie tendencji fundamentalistycznych w wielu nurtach religijnych.

Dla światowej gospodarki rok 2011 zapowiada się słabo, będzie dalsza inflacja i nadal niskie kursy dolara i euro. Wyjścia z kryzysu jeszcze nie widać, bo przyczyny obecnych problemów ciągle trwają. Jednak zjawiska rynkowe staną się bardziej przewidywalne. Rok ten wymaga koncentracji, rozsądku i oszczędności, dzięki czemu zostaną one w pewnym stopniu okiełznane.

Jest duża szansa, że w polityce i stosunkach międzynarodowych przeważą dążenia pokojowe i dyplomacja. W naturze Kota leży przekonanie, że negocjacje są lepsze niż rozwiązania siłowe. Pod wpływem rozważnego Kota łatwiejsze będą kompromisy i rozsądne ustępstwa. Powinniśmy teraz leczyć rany po bitwach toczonych w poprzednim roku.

Trzeba dodać, że obecny rok zawiera jeden pierwszy dzień wiosny, co jest pomyślną prognozą. Przypada on na przemian 4 lub 5 lutego w kolejnych latach. Taki rok sprzyja zawieraniu małżeństw, wszelkich trwałych związków i umów, a także rodzeniu dzieci. Kot jest zwierzęciem rodzinnym i domowym, żyje beztrosko, wszystko ma, gdyż inni o niego dbają i go rozpieszczają, i z tego powodu dzieci urodzone w jego latach uważane są za szczęściarzy. A szczególnie dobrze im się powodzi, gdy są zarówno poczęte, jak i urodzone w trakcie „kociego” roku!

Oczywiście w roku Kota wskazane jest utrzymywać dobre kontakty ze swymi przyjaciółmi Kotami, mieć w domu kota lub kilka kotów i mieć „kota” na ich punkcie, a co najmniej zaopatrzyć się w jego figurkę albo konterfekt. Pomoże to zharmonizować  się z naturą Kota i działać w rytmie tych mądrych istot.

W życiu prywatnym odczujemy poprawę atmosfery. Pod wpływem Kota będziemy przyjaźnie nastawieni, bardziej zrelaksowani, łagodniejsi, zrównoważeni, uprzejmi i delikatni. Pieniądze wreszcie przestaną być tematem tak zasadniczym. Umiar i dobry gust będą  widoczne w każdej dziedzinie. Jednak grozi nam zbytnie pobłażanie i dogadzanie sobie, co może osłabić naszą efektywność działania i poczucie obowiązku. Nie będziemy się zbytnio przejmować nieprzyjemną rzeczywistością. Zasady i regulacje nie będą sztywno przestrzegane. Zajęci przyjemnym spędzaniem czasu do poważniejszych spraw będziemy podchodzić lekko i niefrasobliwie. Trudne sprawy i zadania odłożymy na potem, a przynajmniej będzie taka tendencja. Tempo życia przyhamuje, więcej czasu poświęcimy zabawie, rodzinie, kontaktom towarzyskim i pozwolimy sobie na takie spędzanie czasu, o jakim zawsze marzyliśmy. Po poprzednich burzach potrzebujemy luzu i wypoczynku oraz tego, żeby przestać tak ciągle się spieszyć. A władca następnego roku, Smok, znów doda gazu i wszystko wprawi w ruch!

Każdy Kot jest zupełnie inną tajemnicą

Zwyciężam, ulegając

W zodiaku chińskim zwierzę to należy do najtrudniejszych do opisania znaków. Trudno nawet ustalić, czy to Kot, Zając czy Królik, te różne nazwy na Dalekim Wschodzie używane są wymiennie z zależności od kraju. Zresztą te trzy zwierzątka w dużym stopniu są do siebie podobne, a nawet różnice między nimi sumują się i dopełniają cechy osób urodzonych w roku, któremu patronują. Za to, gdy w krajach Zachodu mowa jest o astrologii chińskiej, najczęściej używana jest nazwa KOT, zapewne z powodu jego dominujących cech, takich jak domatorstwo, zamiłowanie do spokoju, introwertyzm, tajemniczość.

Koty wzbudzają w nas skrajne emocje, nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Są ich wielbiciele i wrogowie, uwielbiamy je lub ich nie cierpimy. W starożytnym Egipcie były ubóstwiane i czczone pod postacią bogini Bastet o głowie kotki, a po śmierci ich ciała były balsamowane. W średniowiecznej Europie te przymilne istoty podejrzewane były o konszachty z diabłem i palone wraz z czarownicami na stosach. Nadal czarne koty są atrybutami wróżek, a wiele osób obawia się kłopotów, gdy taki mruczek przetnie im drogę.

O Kotach nie sposób mówić jednoznacznie. Każdy z nich jest indywidualistą i połączeniem przeciwstawnych cech: domatorstwa i dzikości, zamiłowania do spokoju i wewnętrznej potrzeby wolności. Nasz bohater z gracją porusza się między salonami i dachami, między świątyniami i piwnicami. Ociera się o nasze nogi, lubi pieszczoty, ale chadza własnymi drogami i zawsze demonstruje niezależność. Jego zachowanie jest trudne do przewidzenia. Wywinie się z każdej pułapki, wyprowadzi w pole najsilniejszego przeciwnika, nie da się zmusić do tego, czego nie chce. A gdy Kota na chwilę zastąpimy Zającem (lub dzikim Królikiem), to warto wiedzieć, że ma on zawsze trzy wejścia prowadzące do swojej kryjówki, co myli przeciwników i zapewnia mu większe bezpieczeństwo. Potrafi znikać, a potem niespodzianie pojawiać się w innym miejscu.

Ten, kto urodził się w roku Kota, jest właśnie taki. Jest wrażliwy, wyczulony na sytuacje, nastroje, ton głosu i każdy gest. Słucha głównie własnej intuicji i bardziej kieruje się uczuciami i nastrojami niż logicznym rozumowaniem. Dlatego nie warto przekonywać go racjonalnymi argumentami. Rzadko się denerwuje, z reguły zachowuje spokój i zimną krew. Nie brak mu giętkości i zdolności dyplomatycznych, jest zawsze elegancki i dyskretny, we wszystkim przestrzega umiaru. Nie lubi spięć, konfliktów, kłótni – ale gdy zostaje przyparty do muru i sytuacja wydaje się bez wyjścia, pokazuje ostre pazury! W pozostałych przypadkach uchyla się od walki i unika sprzeczek. Dobrze się czuje w życzliwej, pogodnej atmosferze, lubi komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ma wysoko rozwinięty zmysł etyczny, jest uczciwy, ugodowy, ostrożny i rozważny. Na pewno nie jest stworzony do czynów rewolucyjnych, a najgorsze dla niego zajęcie, to kaskader!

Nie lubi tego, co narusza jego równowagę – nieprzewidzianych sytuacji, wojen, nerwowości, zmian, ryzyka, poczucia niepewności i takich nieprzyjemności jak głód, zimno, wilgoć, ciężka praca, pośpiech. Jego słabą stroną jest skłonność do wahań, bojaźliwość, drażliwość na własny temat, niechęć do angażowania się w publiczne sprawy. Woli mieć święty spokój, dobrze zabezpieczone tyły, czyli możliwość wycofania się, i swój wygodny kącik, miękką poduszkę, własny pokój lub prywatną rezydencję…

Koty są łatwe we współżyciu, gdyż są z natury łagodne, towarzyskie, ugodowe i rzadko się denerwują. Są pełne ciepła i delikatności, gościnne, wyrozumiałe i tolerancyjne, a jako przyjaciele – niezwykle oddane. Łatwo je jednak zranić jakimś nieopatrznym słowem, krytyką czy nieprzychylnym gestem, a ponieważ mają dobrą pamięć, długo nie wybaczają takich „zniewag”!

W szerszym gronie usuwają się często w cień, za to wśród najbliższych lubią błyszczeć i słyszeć wyrazy uznania. Wywierają dobre wrażenie swym taktem, uprzejmością, naturalnym sposobem bycia i elegancją. Wypowiadają się ze swobodą i lubią poszerzać swą wiedzę. Mają też wewnętrzną mądrość, nieomylną intuicję i zamiłowanie do medytowania, ale o czym, pozostaje tajemnicą.Życie uczuciowe Kotów

Pragną być kochane i podziwiane, dlatego też roztaczają swój urok zarówno przed bliskimi, przed tymi, których chcą pozyskać, jak i przed tymi, których szanują. Znają upodobania swego otoczenia, nie zapominają o składaniu życzeń, są grzeczne i dobrze ułożone. Rozkwitają i emanują szczęściem, gdy są otoczone miłością i troską, ale gdy nie mają stałego dopływu ciepłych uczuć, czują się bardzo źle.

W bezpiecznym, serdecznym i stałym związku są wierne, oddane i czułe, dbają o harmonię w rodzinie, cenią spokojne codzienne życie, uwielbiają swoje mieszkania, lubią przyjmować gości. Ale gdy partner zdradzi i pada słowo „rozwód”, Kot (lub Kotka) zmienia się we wściekłego tygrysa i nie pozwoli, by harmonia domowa została zakłócona. Jednak gdy zdrajca odpowiednio się ukorzy i odpokutuje, Kot skłonny jest mu wspaniałomyślnie wybaczyć. Ale gdy pojawia się zbyt wiele napięć i konfliktów, Kot dumnie odchodzi, choć z założenia nie lubi rozstań.

Koty uwielbiają dzieci, rozpieszczają je i chronią przed zagrożeniami, ale związane z tym obowiązki i nieprzewidziane zdarzenia są dysonansem w ich uregulowanym trybie życia. Usiłują wpoić swym małolatom dyscyplinę, lecz mało skutecznie, gdyż nie są w tym konsekwentne, wpadają w gniew, nie panują nad sytuacją i nie mają dostatecznie dużego autorytetu. W rezultacie niezależnie usposobione dzieci, na przykład spod znaku Tygrysa, Smoka lub Konia, wystawią spokój rodzica na ciężką próbę!

I choć Kot jest tak serdeczny dla swej rodziny, z łatwością się od niej odrywa i, gdy zapragnie, wybiera towarzystwo przyjaciół.I kariera zawodowa Kotów

Koty mają duże możliwości rozwojowe, fantazję i potencjał twórczy, warto to rozwijać od najmłodszych lat. Dziecko Kot jest miłe, posłuszne, lubi się uśmiechać, chętnie bierze udział w zabawach z kolegami. W szkole dobrze się uczy, jest grzeczne, starannie odrabia lekcje, jest lubiane przez nauczycieli. Nie przepada jednak za sportem, bo nie lubi ryzyka i współzawodnictwa.

W pracy są to ludzie rzetelni, skromni, obowiązkowi, nie zabiegają o eksponowane stanowiska, najczęściej nie miewają wygórowanych ambicji. Ważniejszy od osiągnięć zawodowych jest dla nich sukces w życiu osobistym. Lubią pracować w zespole, zrobią wszystko, by uniknąć konfliktów i nie narazić się na krytykę. W rezultacie mają bardzo niewielu wrogów i rzadko wpadają w kłopoty. Każdą decyzję długo i starannie rozważają, wzbudzają zaufanie, dzięki czemu mogą się wybić w dziedzinie prawa, finansów lub sztuki. Są też zręczne w interesach, mają dar wyczuwania dobrej koniunktury. Dobrze też prosperują w przemyśle rozrywkowym, kosmetycznym i w branży muzycznej. Mają dobry gust i zdolności handlowe, mogłyby zajmować się antykami lub pośredniczyć w obrocie nieruchomościami. Finansowo zawsze dobrze im się powodzi!

Bywa, że Kot zostaje wybitnym politykiem lub dyplomatą. Kobieta Kot może odnieść sukcesy w każdym zawodzie, który wymaga wrażliwości i dobrej prezencji. Dzięki swej elegancji i ogładzie może być doskonałą partnerką dla wybitnego męża stanu. Ale pamiętajmy, że pod kocim wdziękiem każdej Kotki kryje się nieustępliwa siła Yin.

 

Związki Kota z innymi zwierzętami

Kot znajdzie dobre porozumienie i wspólny język przede wszystkim z tymi istotami, z którymi tworzy trygon wzajemnego popierania się, a więc z Kozą i Dzikiem. Motorem ich działań są emocje.

- Kozie zapewni komfort, doceni jej zmysł artystyczny, a jej kaprysy nie będą mu przeszkadzały;

- z Dzikiem stworzy harmonię uczuciową i będą się wspierać, ponieważ oboje są równie delikatni, rodzinni i pokojowo nastawieni ;

- a oprócz tego z Psem, gdyż doceni jego spokojne usposobienie, uczciwość, skromność i skrupulatność.

 

Kot powinien unikać:

przebiegłego Szczura, a przede wszystkim hałaśliwego Koguta, który drażni go swymi fanfaronadami (są antagonistami na chińskim zodiaku!).

Wszelkie jego związki z Tygrysem będą napięte i konfliktowe, Kot może się go jednak nie obawiać, bo zawsze uda mu się jakoś wywinąć. Należą do tej samej kociej rodziny i, mimo różnic, mogą się nawzajem zrozumieć.

 

Węcej na stronie http://margotgra.com.pl

 

 

 

 

 

Kategoria: Artykuły
Back to Top